KONTEYNER BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ
•Marport Liman İşletmeleri’nde 2005 Mart ayında, kullanılmakta olan AS/400 sisteminin yerine NAVIS Terminal Yönetim Yazılımı uygulamasına geçilerek, NAVIS’in üç modülü olan Sparcs, Express ve Webaccess’i kullanılmaya başlandı. Bu yazılım sayesinde Marport’ta tüm operasyon süreçleri bilgi sistemleri ile desteklenmiş otomasyon uygulamaları ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

•Sparcs, sahanın ve ekipmanların daha verimli kullanılmasına olanak sağlayarak, Marport’un optimize edilmiş gemi planlama, saha tahsisi ve ekipman dağıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede operasyonda daha az insan etkileşimine ihtiyaç duyulduğu için, Marport müşterilerine daha hızlı ve etkili yükleme ve boşaltma hizmeti verilmesine olanak sağlamaktadır.

•Express, terminallere giriş çıkışlardaki kapı operasyonlarına hız kazandırma özelliğine sahip bir modüldür. Terminal ve müşteriler arasında etkin bir iletişim ortamı yaratan geniş çaplı bir elektronik data aktarımından yararlanıyor. Sistem aynı zamanda ön kayıt ve rezervasyon olanağı ile Marport kapı memurlarına her yanı kapı işlemi için kayıt yaratmak yerine sadece konfirmasyon yapma olanağı sağlamaktadır.

•Webaccess aracılığıyla terminallerin internet bağlantısı sağlanarak, müşterilerin kendi operasyonlarını yürütmek için ihtiyaç duydukları doğru verilere 24 saat ulaşma imkanı sunulmaktadır. Webaccess ile anında güncel veriye sahip online raporlar alınabilmektedir. Marport Terminalleri’ndeki bir konteynerin her hareketi ile ilgili veri anında güncellenmekte olup web access aracılığıyla online, e-posta veya cep telefonuna SMS yoluyla erişime açık hale gelmektedir.  Webaccess üzerinden Gemi sefer ve yanaşma bilgilerine, yükleme ve tahliye listelerine, araç işlemlerine, hasar raporlarına, ön kayıt ve b/l detaylarına ve gemi manifestolarına erişim sağlanmakta olup güvenli bir ortamda taraflar bilgi güncellemesi yapabilmektedirler.

•Otomatik iş emirleri ile konteyner operasyon takibi yapılmaktadır.

•Ana ve Batı Terminal olmak üzere toplam 340.000 m2 terminal sahasının tamamında kablosuz veri iletişimini sağlayan ağ yapısı mevcuttur.

•Marport Terminalleri güvenlik ve operasyon amaçlı 120 kamera ile 24 saat izlenmektedir.

•Terminal İşletim Sistemi üzerinden yükleme ve tahliye planları yapılmaktadır.

•Acentalar tarafından liman operasyonları online sistem üzerinden anlık olarak izlenebilmekte olup saha raporlarına ulaşabilmektedirler.

  
© 2016 MARPORT LIMAN ISLETMELERI TICARET VE SANAYI AS - Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları MARPORT'a aittir.
İzinsiz kullanılamaz. - Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ